top of page

"Artwork" Florina Fluerasa / rezydencje artystyczne apap Feminist Futures

Florin Flueras, Artwork (2020-)

Z udziałem Elizy Trefas, Martiny Piazzi, Florina Fluerasa

 

Pokaz Artwork odbędzie się w Warszawie w piątek, 27 października, w godz. 17-21 w WOK Lab, ul. Marszałkowska 34/50

 

Artwork to metoda zakorzeniona w praktykach somatycznych, duchowych, terapeutycznych i artystycznych, której podstawowym założeniem jest przekształcanie dzieł sztuki w działania. Centralnym elementem Artwork jest idea, że dzieła sztuki powinny być praktykowane, że sztuka powinna być nie tylko widziana, ale także doświadczana i przeżywana. Po co wkładać cały wysiłek w tworzenie dzieł sztuki, jeśli miałyby stać się tylko produktami do konsumpcji? Czasami można odnieść wrażenie, że produkty końcowe, "dzieła sztuki" są jedynie nagrobkami praktyk, myśli, afektów, perspektyw, które umożliwiły ich powstanie. W Artwork prace stworzone głównie po to, by na nie patrzeć, są aktywowane w ciałach odwiedzających/klientów/studentów, stają się Artwork - jednocześnie dziełem sztuki i nową metodą działania. Dzieło sztuki nie jest jednoznaczne, może się materializować jako performans, terapia, wystawa, warsztat, wydarzenie promocyjne, tekst, praca artystyczna - lub wszystko to na raz, w zależności od kontekstu: sztuki, filozofii, kontekstu duchowego, terapeutycznego, edukacyjnego, medycyny alternatywnej, literatury. W idealnej sytuacji publiczność związana z tymi dziedzinami ma szansę zgromadzić się wokół tego samego wydarzenia. Artwork jest spotkaniem tych publiczności, konwencji i perspektyw myślenia o dziele sztuki jako praktyce. 

 

Praktyka Florina Fluerasa zakorzeniona jest w obszarze polityki, filozofii, duchowości, opieki zdrowotnej, mediów, edukacji, literatury - wpływając na konwencje i obowiązujące porządki oraz tworząc performatywne spotkania między sztuką a jej zewnętrzem poprzez Artwork, Unsorcery, Clinica, Black Hyperbox, Postspectacle, Art Opening. W swoich najnowszych pracach Florin bada usytuowania i możliwości ciała, które kształtują podstawy tego, co konceptualne i percepcyjne, co można myśleć, widzieć i czuć w różnych kontekstach. W niektórych prestiżowych wydarzeniach artystycznych jego prace pojawiają się bez zaproszenia - jako Unofficial Unworks. Bardziej niż sztukę wizualną czy konceptualną, Florin postrzega swoją obecną praktykę jako sztukę afektu. Jego prace pokazywane były m.in. w MAB FAAP Sao Paulo, DEPO Istanbul, Jardim Equatorial Sao Paulo, MUMOK Kino Vienna, HAU Berlin, TQW Vienna, Karas Zagreb, DeSingle Antwerp, Suprainfinit Bucharest, MNAC Bucharest, Salonul de Proiecte Bucharest, Berardo Museum Lizbona, Aleppo Bruksela, Hordaland Kunstsenter Bergen, Akademie Solitude Stuttgart, Europalia Bruksela, Swimming Pool Sofia, Bozar Bruksela, Centrale Fies, Matter of Art Prague Biennale...

 

Eliza Trefas jest performerką i choreografką zajmującą się tańcem współczesnym i sztukami wizualnymi. Obecnie współprowadzi badania i projekty, badając sposoby ucieleśniania widzialnych i niewidzialnych form życia. Pracuje pomiędzy konwencjami,  próbując wydobyć złożoności i wrażliwości obecne w sposobach zamieszkiwania krajobrazów, środowisk miejskich, świata -, wbrew odrętwieniu i wbrew skostniałej pewności. Jej prace były pokazywane m.in. w Salonul de Proiecte Bucharest, eXplore Festival Bucharest, Bang Torres Vedras, Multiplicidades Festival Santa Cruz, RAKETE TQW, DO Festival Gdańsk, National Dance Centre Bucharest. W 2021 roku otrzymała nagrodę CNDB (National Dance Centre Bucharest) za wkład w taniec współczesny.

 

Martina Piazzi jest tancerką i choreografką, która niedawno ukończyła Duńską Narodową Szkołę Sztuk Scenicznych. Aktywnie współpracuje z kolektywem "Parini Secondo", który założyła we współpracy z Sissj Bassani. Ostatnie prace z kolektywem obejmują SPEEED (2020), projekt choreograficzny i muzyczny inspirowany zjawiskiem Para Para i Eurobeat oraz be me (2021). Jej doświadczenie jako performerki obejmuje współpracę z Florinem Fluerasem przy pracach Unexperiences, Unimages, Artwork i Love. Jej performans PILE (2022) dotyczy relacji między tancerzem a obiektami na scenie poprzez działanie ślizgowe. Untitled Places (2019) to studium jakości ruchu wychodzące od słowa Kenopsia.

 

Przy wsparciu: Solitude Projects Bukareszt, AFCN Bukareszt, Swimming Pool Sofia, Radar Sofia, Aether Sofia, /SAC Bukareszt, Schloss Solitude Stuttgart, Tanzfabrik Berlin, Inszper Warszawa, WOK - Warszawskie Obserwatorium Kultury, apap - Feminist Futures.

 

Pokaz w Warszawie odbywa się w ramach programu rezydencyjnego sieci apap Feminist Futures, współfinansowanej przez program Unii Europejskiej “Kreatywna Europa”

Współorganizatorami pokazu są Inszper (Instytut Sztuk Performatywnych), Asociatia culturala Solitude Project Bukareszt i WOK (Warszawskie Obserwatorium Kultury). Rezydencja artystyczna realizowana jest przez Inszper we współpracy z Asociatia culturala Solitude Project Bukareszt i Teatrem Powszechnym im. Zygmunta Hübnera w Warszawie.

 

Więcej informacji: https://www.fflueras.ro/2020/06/artwork.html

bottom of page