Artwork
Artwork
"Artwork" Florina Fluerasa / rezydencje artystyczne apap Feminist Futures
Florin Flueras, Artwork (2020-)
Z udziałem Elizy Trefas, Martiny Piazzi, Florina Fluerasa
Pokaz Artwork odbędzie się w Warszawie w piątek, 27 października, w godz. 17-21 w WOK Lab, ul. Marszałkowska 34/50
Artwork to metoda zakorzeniona w praktykach somatycznych, duchowych, terapeutycznych i artystycznych, której podstawowym zaÅ‚ożeniem jest przeksztaÅ‚canie dzieÅ‚ sztuki w dziaÅ‚ania. Centralnym elementem Artwork jest idea, że dzieÅ‚a sztuki powinny być praktykowane, że sztuka powinna być nie tylko widziana, ale także doÅ›wiadczana i przeżywana. Po co wkÅ‚adać caÅ‚y wysiÅ‚ek w tworzenie dzieÅ‚ sztuki, jeÅ›li miaÅ‚yby stać siÄ™ tylko produktami do konsumpcji? Czasami można odnieść wrażenie, że produkty koÅ„cowe, "dzieÅ‚a sztuki" sÄ… jedynie nagrobkami praktyk, myÅ›li, afektów, perspektyw, które umożliwiÅ‚y ich powstanie. W Artwork prace stworzone gÅ‚ównie po to, by na nie patrzeć, sÄ… aktywowane w ciaÅ‚ach odwiedzajÄ…cych/klientów/studentów, stajÄ… siÄ™ Artwork - jednoczeÅ›nie dzieÅ‚em sztuki i nowÄ… metodÄ… dziaÅ‚ania. DzieÅ‚o sztuki nie jest jednoznaczne, może siÄ™ materializować jako performans, terapia, wystawa, warsztat, wydarzenie promocyjne, tekst, praca artystyczna - lub wszystko to na raz, w zależnoÅ›ci od kontekstu: sztuki, filozofii, kontekstu duchowego, terapeutycznego, edukacyjnego, medycyny alternatywnej, literatury. W idealnej sytuacji publiczność zwiÄ…zana z tymi dziedzinami ma szansÄ™ zgromadzić siÄ™ wokóÅ‚ tego samego wydarzenia. Artwork jest spotkaniem tych publicznoÅ›ci, konwencji i perspektyw myÅ›lenia o dziele sztuki jako praktyce.
Praktyka Florina Fluerasa zakorzeniona jest w obszarze polityki, filozofii, duchowoÅ›ci, opieki zdrowotnej, mediów, edukacji, literatury - wpÅ‚ywajÄ…c na konwencje i obowiÄ…zujÄ…ce porzÄ…dki oraz tworzÄ…c performatywne spotkania miÄ™dzy sztukÄ… a jej zewnÄ™trzem poprzez Artwork, Unsorcery, Clinica, Black Hyperbox, Postspectacle, Art Opening. W swoich najnowszych pracach Florin bada usytuowania i możliwoÅ›ci ciaÅ‚a, które ksztaÅ‚tujÄ… podstawy tego, co konceptualne i percepcyjne, co można myÅ›leć, widzieć i czuć w różnych kontekstach. W niektórych prestiżowych wydarzeniach artystycznych jego prace pojawiajÄ… siÄ™ bez zaproszenia - jako Unofficial Unworks. Bardziej niż sztukÄ™ wizualnÄ… czy konceptualnÄ…, Florin postrzega swojÄ… obecnÄ… praktykÄ™ jako sztukÄ™ afektu. Jego prace pokazywane byÅ‚y m.in. w MAB FAAP Sao Paulo, DEPO Istanbul, Jardim Equatorial Sao Paulo, MUMOK Kino Vienna, HAU Berlin, TQW Vienna, Karas Zagreb, DeSingle Antwerp, Suprainfinit Bucharest, MNAC Bucharest, Salonul de Proiecte Bucharest, Berardo Museum Lizbona, Aleppo Bruksela, Hordaland Kunstsenter Bergen, Akademie Solitude Stuttgart, Europalia Bruksela, Swimming Pool Sofia, Bozar Bruksela, Centrale Fies, Matter of Art Prague Biennale...
Eliza Trefas jest performerkÄ… i choreografkÄ… zajmujÄ…cÄ… siÄ™ taÅ„cem wspóÅ‚czesnym i sztukami wizualnymi. Obecnie wspóÅ‚prowadzi badania i projekty, badajÄ…c sposoby ucieleÅ›niania widzialnych i niewidzialnych form życia. Pracuje pomiÄ™dzy konwencjami, próbujÄ…c wydobyć zÅ‚ożonoÅ›ci i wrażliwoÅ›ci obecne w sposobach zamieszkiwania krajobrazów, Å›rodowisk miejskich, Å›wiata -, wbrew odrÄ™twieniu i wbrew skostniaÅ‚ej pewnoÅ›ci. Jej prace byÅ‚y pokazywane m.in. w Salonul de Proiecte Bucharest, eXplore Festival Bucharest, Bang Torres Vedras, Multiplicidades Festival Santa Cruz, RAKETE TQW, DO Festival GdaÅ„sk, National Dance Centre Bucharest. W 2021 roku otrzymaÅ‚a nagrodÄ™ CNDB (National Dance Centre Bucharest) za wkÅ‚ad w taniec wspóÅ‚czesny.
Martina Piazzi jest tancerkÄ… i choreografkÄ…, która niedawno ukoÅ„czyÅ‚a DuÅ„skÄ… NarodowÄ… SzkoÅ‚Ä™ Sztuk Scenicznych. Aktywnie wspóÅ‚pracuje z kolektywem "Parini Secondo", który zaÅ‚ożyÅ‚a we wspóÅ‚pracy z Sissj Bassani. Ostatnie prace z kolektywem obejmujÄ… SPEEED (2020), projekt choreograficzny i muzyczny inspirowany zjawiskiem Para Para i Eurobeat oraz be me (2021). Jej doÅ›wiadczenie jako performerki obejmuje wspóÅ‚pracÄ™ z Florinem Fluerasem przy pracach Unexperiences, Unimages, Artwork i Love. Jej performans PILE (2022) dotyczy relacji miÄ™dzy tancerzem a obiektami na scenie poprzez dziaÅ‚anie Å›lizgowe. Untitled Places (2019) to studium jakoÅ›ci ruchu wychodzÄ…ce od sÅ‚owa Kenopsia.
Przy wsparciu: Solitude Projects Bukareszt, AFCN Bukareszt, Swimming Pool Sofia, Radar Sofia, Aether Sofia, /SAC Bukareszt, Schloss Solitude Stuttgart, Tanzfabrik Berlin, Inszper Warszawa, WOK - Warszawskie Obserwatorium Kultury, apap - Feminist Futures.
Pokaz w Warszawie odbywa siÄ™ w ramach programu rezydencyjnego sieci apap Feminist Futures, wspóÅ‚finansowanej przez program Unii Europejskiej “Kreatywna Europa”.
WspóÅ‚organizatorami pokazu sÄ… Inszper (Instytut Sztuk Performatywnych), Asociatia culturala Solitude Project Bukareszt i WOK (Warszawskie Obserwatorium Kultury). Rezydencja artystyczna realizowana jest przez Inszper we wspóÅ‚pracy z Asociatia culturala Solitude Project Bukareszt i Teatrem Powszechnym im. Zygmunta Hübnera w Warszawie.
Więcej informacji: https://www.fflueras.ro/2020/06/artwork.html
​
​
​