Breaking the Spell
Breaking the Spell
Podcast Breaking the Spell
Podcast Breaking the Spell
Posłuchaj podcastu w RADIO KAPITAŁ
Breaking the Spell to pilotaż międzynarodowego projektu artystyczno-badawczego dotyczącego strategii współmyślenia i współbycia w sztukach performatywnych oraz zaklęć jako praktyki politycznej i artystycznej. Wymyślony w momencie wyczerpania regułami obowiązującymi w świecie sztuki, projekt był próbą zrozumienia, jak można wymyślić je na nowo. Wraz z grupą fascynujących europejskich osób artystycznych oraz kuratorskich szukałyśmy feministycznych strategii budowania transnarodowych sojuszy i, zainspirowane filozofią Silvii Federici, sposobów ponownego zaczarowania metod pracy w sztuce.
W latach 2022 i 2023 spotykałyśmy się na wspólnych sesjach w Residenz Schauspiel w Lipsku, Kammerspiele w Monachium, InSzPer w Warszawie i Viernulvier w Gandawie. Odcinki tego podcastu, przygotowane przez Zuzannę Berendt, Martę Keil i Annę Majewską, powstały we współpracy z osobami uczestniczącymi w zjazdach Breaking the Spell oraz z przedstawicielkami społeczności związanych z miejscami, w których odbywał się projekt.
Podcast, który Wam przedstawiamy, nie jest podsumowaniem tej podróży – mamy wrażenie, że ta dopiero się zaczęła. Zapraszamy Was do rozmowy, dzieląc się pytaniami, zmaganiami i fascynacjami, które towarzyszyły nam przez półtora roku. Mamy nadzieję, że to dopiero początek namysłu nad tym, jak ponownie zaczarować sposoby pracy w sztuce – i że będzie nas w tym współmyśleniu coraz więcej.
Koncepcja podcastu: Zuzanna Berendt, Marta Keil, Anna Majewska
Prowadzące podcast: Zuzanna Berendt, Anna Majewska
Rozmówczynie: Maria Beburia, Aleksandra Borys, Silvia Bottiroli, Mike Dittrich Frydetzki, Charlotte Eifler, Thomas Frank, Samara Hersch, Marta Jalowska, Caroline Kapp, Yulia Krivich, Marieke De Munck, Grzegorz Reske, Stefanie Wenner
Kontrybucje dźwiękowe: Aleksandra Borys, Alicja Czyczel, Martina Hefter, Agata Maszkiewicz, Georgia Ohanesian Nardin, Agata Siniarska & ratmilk, Ingrid Vranken
Montaż: Ola Kuzemko
Dźwięk: Pavla Bastlová (Tokyo Drift)
Kuratorką projektu Breaking the Spell jest Marta Keil. Zjazdy w czterech europejskich miastach były kuratorowane przez Martę we współpracy z Thomasem Frankiem (Residenz Schauspiel Leipzig), Olivią Ebert (Münchner Kammerspiele), Grzegorzem Reske (InSzPer w Warszawie) oraz Kopano Maroga i Marieke de Munck (Viernulvier w Gandawie).
Osoby artystyczne uczestniczące w projekcie: BOK (Flore Herman, Joana B. Polge, Damla Ekin Tokel, Sarah Vanhee), Aleksandra Borys, Silvia Bottiroli, Alicja Czyczel, Charlotte Eifler, Begüm Erciyas, Mike Dittrich Frydetzki, Martina Hefter, Samara Hersch, Marta Jalowska, Caroline Kapp, Lina Majdalanie, Agata Maszkiewicz, Giorgia Ohanesian Nardin, Agata Siniarska, Swoosh Lieu, Ingrid Vranken, Stefanie Wenner
Praktyka archiwizacyjna: Zuzanna Berendt, Anna Majewska
Produkcja: Ulrike Melzwig
Sfinansowano przez Sfinansowano przez Federal Government
German Federal Cultural Foundation Commissioner for Culture and the Media
_____________________
Wszystkie zaklęcia, których dzisiaj potrzebujemy
(posłuchaj tutaj)
Jakich zaklęć potrzebujemy w czasach, gdy warunki, w których żyjemy, wydają się być niemożliwą do zdjęcia klątwą? W tym odcinku podcastu Breaking the Spell przyglądamy się artystycznemu i politycznemu potencjałowi zaklęć i praktyk czarownictwa, a także i zastanawiamy się nad ich potencjałem przekształcania rzeczywistości –- a przynajmniej sposobów, w jakie ją postrzegamy.
W rozmowie z udziałem Aleksandry Borys, Mike'a Dittrich Frydetzkiego i Stefanie Wenner poddajemy refleksji związki między pracą artystyczną a tworzeniem zaklęć, próbujemy uchwycić wpływ więcej-niż-ludzkich sprawczości na nasze bycie w świecie, a także przyglądamy się językowi jako performatywnemu narzędziu przekształcania świata.
Spotkanie zostało zarejestrowane podczas ostatniego zgromadzenia Breaking the Spell, które odbyło się w Viernulvier w Gandawie w marcu 2023 roku. Trzy osoby artystyczne, które nie wzięły udziału w rozmowie, przygotowały w reakcji na nią kontrybucje dźwiękowe. Ingrid Vranken przedstawiła swoją formułę tworzenia zaklęć. Martina Hefter przesłała pocztówkę dźwiękową, w której odnosi się do figury wiedźmy i związanej z nią mocy. Georgia Ohanesian Nardin podzielili się swoimi refleksjami na temat zaklęć i ich sprawczości.
Podcast został stworzony w ramach projektu Breaking the Spell
kuratorka projektu: Marta Keil
koncepcja podcastu: Zuzanna Berendt, Marta Keil, Anna Majewska
prowadzące podcast: Zuzanna Berendt, Anna Majewska
moderacja rozmowy: Zuzanna Berendt, Marta Keil
osoby rozmawiające: Aleksandra Borys, Mike Dittrich Frydetzki, Stefanie Wenner
kontrybucje dźwiękowe: Martina Hefter, Georgia Ohanesian Nardin, Ingrid Vranken
montaż: Ola Kuzemko
muzyka: Pavla Bastlová (Tokyo Drift)
Stawanie się z innymi. Feministyczne praktyki współmyślenia w sztukach performatywnych
(posłuchaj tutaj)
Z kim myślą feministyczne artystki? Jak zapraszają do swojej praktyki różnorodne głosy i perspektywy? W tym odcinku podcastu Breaking the Spell omawiamy feministyczne strategie współmyślenia w sztukach performatywnych – praktyki dzielenia się wiedzą, przekraczania indywidualistycznego paradygmatu pracy twórczej oraz budowania relacji z ludźmi i więcej-niż-ludźmi w polu sztuki.
W rozmowie z Silvią Bottiroli, Charlotte Eifler, Caroline Kapp i Samarą Hersch rozmawiamy o różnorodnych praktykach współmyślenia: zastanawiamy się, w jakich skalach przestrzennych i czasowych się one sytuują, a także rozważamy rolę dyskomfortu w kolektywnym procesie tworzenia wiedzy. Rozmowie towarzyszy kontrybucja dźwiękowa stworzona przez Agatę Siniarską i zespół rat milk.
Podcast powstał w ramach projektu Breaking the Spell
kuratorka projektu: Marta Keil
prowadzące podcast: Zuzanna Berendt, Anna Majewska
koncepcja podcastu: Zuzanna Berendt, Marta Keil, Anna Majewska
moderacja rozmowy: Zuzanna Berendt, Anna Majewska
rozmówczynie: Silvia Bottiroli, Charlotte Eifler, Caroline Kapp, Samara Hersch
kontrybucje dźwiękowe: Agata Siniarska & rat milk
montaż: Ola Kuzemko
muzyka: Pavla Bastlová (Tokyo Drift)
(posłuchaj tutaj)
Jaka jest pozycja osób artystycznych z Ukrainy i Polski w relacji zawodowej z osobami pochodzącymi z krajów Zachodu? Jak działać solidarnie, tworząc sojusze w międzynarodowym świecie sztuki? Jak zerwać z myśleniem kolonialnym i auto-kolonialnym? Czego zachodni świat sztuki może nauczyć się od wschodnioeuropejskich artystek na temat dekolonizacji?
W tym odcinku kontynuujemy dyskusję, która rozpoczęła się podczas warszawskiego spotkania uczestniczek projektu Breaking the Spell z członkiniami Solidarnego Domu Kultury „Słonecznik”. Razem z Marią Beburią, Martą Jalowską i Yulią Krivich dzielimy się doświadczeniami pracy w międzynarodowym świecie sztuki, dyskutując o wschodnioeuropejskiej peryferyjności. Na koniec rozmawiamy o potrzebie solidarności, spekulując na temat możliwych dekolonialnych sojuszy.
Rozmowie towarzyszą komentarze dźwiękowe stworzone przez Alicję Czyczel i Agatę Maszkiewicz.
Podcast został stworzony w ramach projektu Breaking the Spell
kuratorka projektu: Marta Keil
prowadzące podcast: Zuzanna Berendt, Anna Majewska
koncepcja podcastu: Zuzanna Berendt, Marta Keil, Anna Majewska
moderacja rozmowy: Anna Majewska
rozmówczynie: Maria Beburia, Marta Jalowska, Yulia Krivich
kontrybucje dźwiękowe: Alicja Czyczel, Agata Maszkiewicz
montaż: Ola Kuzemko
muzyka: Pavla Bastlová (Tokyo Drift)
Tworzenie przestrzeni dla tego, co pozostaje przeoczone. W poszukiwaniu instytucji sojuszniczych
(posłuchaj tutaj)
Jakiego rodzaju sojusznictwa na poziomie instytucjonalnym potrzebują artystyczne praktyki współmyślenia? Jakie ślady pozostawiają w instytucjach po zakończeniu projektu? Czy zostawiają jakiekolwiek? Jak sprawić, by ich obecność w instytucjach nie była wiecznie wyjątkiem, ale stała się regułą?
Feministyczne praktyki artystyczne opartne na współmyśleniu potrzebują systemowej przemiany warunków pracy w polu sztuki. W proces tej przemiany zaangażowane powinny być nie tylko indywidualne osoby artystyczne, ale również instytucje, które dysponują ekonomicznym i symbolicznym kapitałem mogącym zmieniać to, w jaki sposób wyobrażamy sobie sztukę i sferę społeczną.
W rozmowie, którą usłyszycie w odcinku, udział wzięły osoby kierujące trzema organizacjami, które gościły Breaking the Spell – Marieke De Munck (Viernulvier w Gandawie), Thomas Frank (Schauspielhaus Leipzig), Grzegorz Reske (InSzPer w Warszawie). W rozmowie poruszamy kwestię wyzwań i korzyści wynikających z zaangażowania instytucji w projekt i zastanawiamy się nad tym, w jaki sposób jego format (wykraczający poza zwyczajowe ramy produkcji) może stać się dla niej źródłem twórczego fermentu.
Ponadto w odcinku usłyszeć można kontrybucje dźwiękowe przygotowane przez dwie artystki Breaking the Spell, które powstały jako ich reakcje na wątki pojawiające się w rozmowie. Damla Ekin Tokel przygotowała nagranie, w którym tłumaczy złożone relacje kolektywu Bodies of Knowledge z instytucjami sztuki. Z kolei Aleksandra Borys zaprasza do spekulowania na temat przyszłości instytucji sztuki poprzez czytanie z kart.
Podcast został stworzony w ramach projektu Breaking the Spell
kuratorka projektu: Marta Keil
koncepcja podcastu: Zuzanna Berendt, Marta Keil, Anna Majewska
prowadzące podcast: Zuzanna Berendt, Anna Majewska
moderacja rozmowy: Marta Keil
osoby rozmawiające: Marieke De Munck, Thomas Frank, Grzegorz Reske
kontrybucje dźwiękowe: Aleksandra Borys, Damla Ekin Tokel (Bodies of Knowledge)
montaż: Ola Kuzemko
muzyka: Pavla Bastlová (Tokyo Drift)