top of page

Moving Borders

”Moving Borders” to międzynarodowy projekt realizowany we współpracy siedmiu europejskich organizacji i instytucji z obszaru sztuk performatywnych. Podczas dwóch lat powstanie siedem odsłon “Arki” - propozycji artystycznej przygotowanej przez brytyjski zespół Quarantine. W każdym z miast projektu: w Atenach, Dreźnie, Müllheim an der Ruhr, Porto, Sztrasburgu, Utrechcie i w Warszawie, grupa Quarantine będzie współpracowała z lokalnymi artystkami i artystami oraz mieszkankami i mieszkańcami. Arka będzie miejscem spotkania i rozmowy, a jej kształt i charakter będzie każdorazowo wymyślany od nowa, w odpowiedzi na lokalny kontekst i potrzeby. 

 

Projektując “Moving Borders”, planowaliśmy podjąć rozmowę na temat pojęcia granic we współczesnych społeczeństwach w Europie, zwracając szczególną uwagę na ich wymiar społeczny, polityczny, ekonomiczny - nie zawsze jednoznaczny i łatwy do uchwycenia. Granice uobecniają się przecież także w procesie wyznaczania społecznych relacji i określania sposobów, w jaki poruszamy się po danym obszarze. Tymczasem sytuacja pandemii zaktualizowała pojęcie granic w ich najbardziej oczywistym sensie: zamknięcie państwowych granic zmusiło wielu do gwałtownego porzucenia najbliższych i zniszczyło wiele planów; ci, którzy mieli przywilej zostania w domu podczas kwarantanny, na nowo musieli się nauczyć ram własnych pokoi, okien i balkonów jako granic międzyludzkich kontaktów. A jednocześnie kryzys wokół Covid-19 jedynie uwypuklił istniejące od dawna podziały: na uprzywilejowanych i pozbawionych przywilejów; na tych wystawionych na ryzyko i tych, którzy są na nie odporni. Nie wiemy jeszcze, kiedy i jak gromadzenie się na żywo będzie znowu możliwe, ale z całą pewnością będziemy musieli nauczyć się na nowo jego zasad. Arka, skonstruowana przez Quarantine i twórczynie/twórców związanych z Warszawą oraz jej mieszkanki/mieszkańców, zabierze nas we wspólną wycieczkę w nie rozpoznane jeszcze tereny radykalnej solidarności i współ-bycia.

 

“Moving Borders” to długoterminowy projekt prowadzony przez Hellerau – Europäisches Zentrum der Künste (Drezno, Niemcy) wspólnie z Ringlokschuppen (Mülheim an der Ruhr, Niemcy), Le Maillon (Strasbourg, Francja), Teatro Municipal do Porto (Porto, Portugalia), Onassis Cultural Centre (Ateny, Grecja), Instytut Sztuk Performatywnych (Warszawa, Polska) oraz Spring Performing Arts Festival Utrecht (Utrecht, Holandia), realizowany w ramach unijnego programu Kreatywna Europa. Jego realizacja, rozpoczęta we wrześniu 2019 roku, potrwa około dwóch lat.

 

Quarantine - zespół założony w 1998 roku w Manchesterze przez reżyserów Richarda Gregory i Renny O’Shea oraz scenografa Simona Banhama. Quarantine pracuje na przecięciu teatru, performansu i projektów w przestrzeni publicznej; ich prace prezentowane są na całym świecie. W ciągu ostatnich 20 lat zrealizowali projekty artystyczne w formie m.in. przedstawień na scenie, rodzinnych przyjęć, kiosków karaoke, lekcji gotowania, programów radiowych, salonów czytelniczych i spektakli dla jednego widza. Quarantine realizuje projekty z szerokim zespołem twórców i współpracowników, dla których scena niekoniecznie jest podstawowym miejscem pracy: w tym z filozofami, żołnierzami, dziećmi, florystami i szefami kuchni. Ich praca bazuje na uważnym badaniu lokalnego kontekstu, a jej celem często jest uruchomienie warunków do rozmowy tam, gdzie nie jest to oczywiste. 

Logo_Polish.jpg
bottom of page